Жовківська районна рада

Історична довідка

 Жо́вківський райо́н (у 1951—1991 роках — Нестеровський район) — район України на півночі Львівської області. На півдні район примикає до обласного центра міста Львова. Районний та адміністративний центр — місто районного значення Жовква. Населення становить 109 365 осіб . Площа району 1295 км². Утворено 1940 року.

На території району є 3 міста — ЖовкваРава-РуськаДубляни, 2 селища — КуликівМагерів, 160 сіл.  1 – Магерівська ОТГ

Місто Жовква, яке 2003 року відзначило 400-річчя надання йому Магдебурзького права, знаходиться за 23 км на північ від Львова, біля підніжжя одного з крутих уступів Розточчя — гори Гарай.

Жовківський район розташований у північно-західній частині Львівської області і межує на півночі з Сокальським районом, на сході — з Кам'янко-Бузьким, на півдні з м. Львовом і Пустомитівським районом, на південному заході — з Яворівським і на північному заході — з Республікою Польща. Площа району в адміністративних межах становить 1294 км² або 5,9 % території області.

Жовківщина знаходиться у межах Волино-Подільської височини. Південно-західна частина району є частиною Розточчя — горбистою височиною у вигляді вузького плато з типовим ерозійним рельєфом. Середня висота району над рівнем моря 250 м, найвища точка району знаходиться на території Розточчя у масиві Гарай — 393 м.

 

Історія формування Жовківського району бере свій початок з утворення в 1880 році Жовківського повіту в межах австро-угорської монархії, що охоплював 74 громади. А вже у 1881 році на території повіту були проведені перші вибори Жовківської повітової ради.

На початок Першої світової війни у Жовківському повіті активно діяли Народний Дім, філії «Просвіти», Руського Педагогічного Товариства, «Сільського господаря», військових організацій «Січові Стрільці»«Сокіл»«Пласт».

Згідно з адміністративно-територіальним поділом і переписом у 1931 році у Жовківському повіті було 3 міських та 68 сільських громад, всього — 288 населених пунктів.

Жовківський повіт у своїх межах проіснував до 17 січня 1940 року. Після з'єднання західно-українських земель з Українською РСР був змінений і адміністративний поділ. Саме тоді на території Жовківського повіту організовано три райони: ВеликомостівськийКуликівський і Жовківський. У цей час до Жовківського району входило 16 сільських рад.

13 лютого 1940 р. РНК УРСР прийняв постанову про виселення сіл, відведених під Львівський артполігон. Виселялися села Пашиця, Шкурханка, Шабельня, Юрки (Южки), Провала, І Пасіка, Голубці, Горбовці, Гутисько, Хитрейки Жовківського району.[1]

Друга світова війна залишила слід в історії району, оскільки з цим періодом пов'язана діяльність осередків Організації Українських Націоналістів та боївок Української Повстанської Армії, що активно діяли в межах району до 1954 року.

Зі зміною назви Жовкви на Нестеров (на честь російського військового льотчика П. Нестерова) в 1951 році, змінено також назву Жовківського району на Нестеровський район.

У 1958 році Нестеровський район в тодішніх межах охоплював 1 міську й 11 сільських рад.

Загальна чисельність населення Жовківського району становить 108,3 тис. осіб, серед якого переважають сільські мешканці — 72,2 тис. або 66,7 %, міське населення налічує 36,1 тис. або 33,3 % (Жовква — 13,4 тис. ос., Рава-Руська — 8,0 тис., Дубляни — 9,8 тис., Куликів — 6,4 тис., Магерів — 2,4 тис. ос.).

Територіально-господарський комплекс Жовківського району спеціалізується в основному на виробництві хлібобулочних та кондитерських виробівмасла тваринного, твердих сирівмебліввзуття, поліграфічної продукції, запчастин для автомобілів, дорожньої техніки, обладнання для доріг, лісозаготівлі і переробці деревини, виробництві сільськогосподарської продукції та її переробці.

Питома вага у Львівській області за обсягом промислової продукції становить 1,5 %, за обсягом валової продукції сільського господарства 7,8 %.

У районі налічується 25 промислових підприємств, з них 9 харчопереробних, 5 деревообробних, 5 металообробних, 2 поліграфічних підприємства тощо.

У районі функціонує 34 агроформування, 108 фермерських господарств.

Крім цього, в районі працює потужний приватний сектор (понад 22,3 тис. селянських господарств). Питома вага продукції, яка виробляється у приватному секторі становить близько 90,0 %.

Протягом останніх років активно розвивається сфера бізнесу. У районі здійснюють діяльність 449 малих підприємств та 2279 приватних підприємців.

У районі працює Рава-Руський ліцей, Рава-Руська гімназія, Львівський національний  аграрний університет у Дублянах, де свого часу вчився Степан Бандера, 77 загальноосвітніх шкіл, в яких навчається до 16 тис. учнів. Функціонує 29 дошкільних закладів, в яких виховується близько 1600 дітей, Жовківський і Рава-Руський центри дитячої та юнацької творчості,  дитячо-юнацька спортивна школа та районний дитячий оздоровчий табір «Росинка».

Медичну допомогу населенню району надають дві районні лікарні у м. Жовква та м. Рава-Руська, дві міські лікарні, шкірвендиспансер, 3 амбулаторії сімейної медицини, 12 амбулаторно-поліклінічних закладів, 59 ФАПів. У межах району функціонують чотири бази відпочинку та дитячо-молодіжний відпочинковий комплекс у с. Зіболки.

У районі працює 70 Народних домів, 74 бібліотеки, 10 колективів художньої самодіяльності носять почесне звання «самодіяльний народний». У містах ЖовкваДубляни діють дитячі школи мистецтв, у м. Рава-Руській — музична школа, у селищах МагеровіКуликові — філії цих шкіл.

У районі до послуг населення є 8 стадіонів з трибунами, 65 спортивних майданчиків, 57 футбольних полів, 7 стрілецьких тирів, 29 спортзалів, 13 майданчиків з гімнастичним обладнанням, 8 пристосованих приміщень для фізкультурно-оздоровчих занять, 2 приміщення для фізкультурно-оздоровчих занять з тренажерним обладнанням. Працюють дві дитячо-юнацькі спортивні школи, тенісний клуб «Олімп», шахово-шашковий клуб «Дебют», велосипедний клуб «Тандем», військово-патріотичний клуб «Лев», чотири футбольних клуби, діє Дитячо-юнацька футбольна ліга.

Значну роль в духовному розвитку особистості відіграють музеї, яких в районі є 8: музей історії Львівського державного аграрного університету, літературний музей ім. Л. Мартовича в с. Монастирок, музей історії в с. Любеля, музей історії Жовківської друкарні, літературний музей ім. А. Турчинської в смт. Куликів, музей історії Першої світової війни в с. Гійче, музей Степана Бандери в м. Дубляни, музей ім. Є. Коновальця в с. Зашків, який є філіалом Львівського історичного музею.

Жовківщина багата пам'ятками історії, архітектури та культури. За кількістю пам'яток вона займає друге місце в області після Львова. Центр м. Жовкви має статус Державного історико-архітектурного заповідника.

Всього у районі нараховується: археологічних пам'яток — 27, пам'яток архітектури — 49, історичних — 82. Серед Жовківських пам'яток найвидатнішими є ансамбль костелу і монастиря домініканців у стилі бароко (1653 р.), Парафіяльний костел св. Лаврентія «Фара»(1606 р.),  Жовківський замок (15941606 рр.), ренесансна синагога (16921700 рр.), дерев'яна Святотроїцька церква (1720 р.) — пам'ятка спадщини ЮНЕСКО.

Серед інших архітектурних перлин Жовківщини найбільшу цінність мають дерев'яна церква Параскеви (1723 р.), у Крехові, ансамбль Крехівського монастиря (XVIIXVIII ст.), найдавніша на Галичині дерев'яна церква Св. Духа (1502 р.) — пам'ятка спадщини ЮНЕСКО у с. Потелич. Усі ці архітектурні пам'ятки мають загальноєвропейське значення, що робить їх об'єктами не тільки вітчизняного, а й міжнародного туризму.

Жовківщина багата не тільки визначними місцями, які пов'язані з історичними подіями, але і з життям і діяльністю видатних людей.

Деякі історики, зокрема І. Крип'якевичС. Баронч, вважають, що Богдан Хмельницький народився в Жовкві і в одній з братських шкіл здобув початкову освіту, провів тут дитячі та юнацькі роки.

У місті жили і творили відомі художники XVIIXVIII ст. — Іван РутковичІван ПляховичДем'ян РаєвичВасиль Петранович та інші.

Високу оцінку забудові міста дав відомий політичний і церковний діяч Феофан Прокопович, який відвідав Жовкву в грудні 1706 року.

З Жовквою пов'язане і життя першого ігумена монастиря оо. Василіян митрополита Досифея.

В 18421845 роках в місті жив і працював історик Садок Баронч, автор праці «Пам'ятки міста Жовкви».

В Жовкві народився видатний український живописець Іов Кондзилевич (16641740).

Велику культурно-освітню діяльність проводили на Жовківщині братства, що діяли при церквах. Саме з Братським рухом тісно пов'язана діяльність уродженців с. Потеличвизначних громадських та наукових діячів братів Лаврентія і Стефана Зизаніїв. Зокрема, Лаврентій Зизаній підготував для тогочасних педагогів «Лексис» (церковнослов'янсько-український словник) і «Граматику». Не менш відомим діячем був і Стефан Зизаній, який в 70-х роках XVI століття був обраний ректором Львівської міської школи.

Уродженцем с. Потелич був також ректор Київської братської школи (16211624 рр.), видатний освітній діяч, філософ та письменник Касіян Сакович (15781647 рр.).

Під час Першої світової війни в районі Жовкви проходили бої. Тут 8 вересня 1914 року російський військовий льотчик Петро Нестеров здійснив у повітряному бою перший таранний удар, збивши австрійський літак барона Розенталя. У цьому бою загинув і сам П. Нестеров.

У 19291934 роках в районі працював відомий вчений, історик Іван Крип'якевич, автор праць з історії України і міста Жовкви зокрема.

У с. Монастирок є літературно-меморіальний музей та могила українського письменника Леся Мартовича (18711916 рр.), який проживав в сусідньому с. Зубейки.

У с. Зашків народився полковник Української Народної Республіки, керівник корпусу Українських Січових Стрільців, засновник ОУН Євген Коновалець. Тут у 1991 році відкрито пам'ятник національному герою та садибу-музей.

З 1930 по 1933 рік в м. Дубляни на агрономічному факультеті навчався Провідник ОУН Степан Бандера. Зараз на його честь на корпусі колишньої академії встановлено меморіальну дошку, в Львівському державному аграрному університеті діє музей Степана Бандери, в жовтні 2002 року у м. Дубляни відкрито йому пам'ятник.

У с. Волиця Жовківського району народився видатний науковий діяч, літературознавець, академік Михайло Возняк (18811954 рр.) На його честь у с. Волиця школу названо його іменем.

У с. Забіря народився всесвітньо відомий скульптор Зиновій Федик.

У селищі Куликів народилась українська письменниця Агата Турчинська (19031971 рр.). Її ім'я носить середня школа, де відкрито меморіальний музей письменниці.

З селища Куликів походить народний артист України Богдан Ступка.

У с. Нова Кам'янка народилися кінорежисер Ярослав Лупій та його брат поет Олесь Лупій.

У с. Бобороїди проживав відомий галицький краєзнавець Іван Гавришкевич

У с. Руда пішов з життя український письменник Павло Леонтович (1825—1880).