Жовківська районна рада

Міжнародні партнери закликають Верховну Раду України розглянути необхідні для децентралізації законопроекти

Переглядів: 203

Міжнародні партнери закликають Верховну Раду України розглянути необхідні для децентралізації законопроекти

У спільному листі до голови Верховної Ради України міжнародні партнери закликали розглянути необхідні для продовження реформи місцевого самоврядування законопроекти (копія листа).

«У 2014 році в Україні було започатковано амбітну реформу децентралізації, що мала на меті зміцнення демократичного врядування та забезпечення підзвітності органів влади, збільшення залучення громадян, покращення якості державних послуг та сприяння економічному розвиткові. Ми, як міжнародні партнери України, високо цінуємо цю реформу і значний прогрес, досягнутий у її впровадженні, зокрема, завершення процесу об'єднання громад та створення нового територіального устрою. Реформа децентралізації обіцяє стати однією з найуспішніших реформ в Україні, популярною серед громадян, та передумовою для впровадження інших реформ і розбудови міцної та стабільної держави. Новостворені громади - це найкращий майданчик не тільки для відпрацювання рішень, прийнятих на базі консенсусу, а також і для сприяння соціальному та економічному розвиткові країни, як це було доведено численними прикладами інших країн», - йдеться у листі.

Також у листі зазначено, що починаючи з 2014 року Європейський Союз, його країни-члени та інші міжнародні партнери надають важливу підтримку реформі місцевого самоврядування відповідно до Європейської хартії місцевого самоврядування, що її було ратифіковано Україною. «Ми вважаємо, що Верховна Рада України грає ключову роль у забезпеченні виконання цієї Хартії. Подальший успіх децентралізації, її незворотність та сталість нової системи місцевого самоврядування буде залежати значною мірою від подальшого зміцнення нормативно-правової бази», - йдеться у зверненні.

Аби ця нормативно-правова база дозволила Україні скористатися усім потенціалом децентралізації, міжнародні партнери звернулися до голови українського Парламенту з проханням врахувати такі аспекти:

Реорганізація адміністративно-територіального устрою має на меті створення громад, які можуть самостійно приймати рішення щодо вирішення нагальних потреб та реалізації планів своїх громад. Фінансова база такої незалежності складається на 60% з податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), який сьогодні отримують міста обласного значення (МОЗ) та об'єднанні територіальні громади (ОТГ). ПДФО є невід'ємною складовою функціонування громад, оскільки витрати для виконання передбачених законом повноважень українськими громадами є набагато вищими за ті надходження, які зможуть зібрати найзаможніші громади через місцеві податки та збори.

З огляду на вищезазначене, міжнародні партнери вважають за необхідне, аби в положеннях Бюджетного кодексу, в частині, яка дає право всім громадам та містам залишати 60% надходжень ПДФО в бюджетах місцевих громад, вони були чітко визначені як власний дохід громад, яким вони можуть вільно розпоряджатися, а не цільові субвенції або трансфери. Законопроект №3614 є відповідним механізмом для досягнення цієї мети, і, у разі його неприйняття, існує ризик, що загальний процес об'єднання буде працювати «на холостому ходу» та стане марним. Підписанти цього листа, які також є членами Європейського Союзу, вірять в те, що схвалення цього закону до проведення Саміту між ЄС та Україною, який відбудеться 01 жовтня, дасть надзвичайно потужний сигнал про відданість України реформам.

Представники донорських організацій вважають, що вирішення всіх технічних питань щодо завершення адміністративно-територіальної реформи, які безпосередньо впливають на проведення місцевих виборів, згідно з Європейською хартією місцевого самоврядування, є важливим. Водночас, у них викликають занепокоєння пропозиції щодо запровадження законодавства про соціологічні опитування та дослідження у день виборів. На думку міжнародних партнерів, таке законодавство ризикує підірвати цілісність та довіру до процесу місцевих виборів, який наразі є доволі складним і відбувається під додатковим навантаженням через пандемію СОVІD-19.

Також донори вважають, що буде надзвичайно важливим, якщо у законодавстві будуть чітко прописані повноваження органів місцевого самоврядування різних рівнів. Тому, на їхній погляд, нові закони «Про місцеве самоврядування» та «Про місцеві державні адміністрації» мають бути ретельно опрацьовані, з врахуванням положень Європейської хартії місцевого самоврядування і після всебічного обговорення з представниками громадянського суспільства, місцевими асоціаціями та експертного середовища. Як і завжди, донорська спільнота висловлює готовність надати допомогу Уряду України у проведенні всебічних та змістовних громадських консультацій з цього питання.

«Ми вітатимемо нагоду обговорити шляхи вирішення невирішених юридичних та регуляторних питань, які пов'язані із децентралізацією, місцевим самоврядуванням та адміністративно-територіальною реформою з Вами та іншими членами Верховної Ради України. Ми закликаємо різні політичні фракції та всіх членів Верховної ради вирішити питання, які наразі заважають подальшому просуванню реформи децентралізації та місцевого самоврядування в Україні. Переконані, що успіх цієї реформи є ключовим для демократичного розвитку України, її процвітання, європейської інтеграції і безпеки», - йдеться у листі.

 
Міжнародні партнери закликають Верховну Раду України розглянути необхідні для децентралізації законопроекти


« повернутися до списку новин