Жовківська районна рада

Децентралізація потребує об’єктивного висвітлення процесу змін, а не лозунгів і погоні за сенсаціями

Переглядів: 242

 

Децентралізація потребує об’єктивного висвітлення процесу змін, а не лозунгів і погоні за сенсаціями - В’ячеслав Негода поспілкувався з регіональними журналістами

Щоб реформа була успішною і незворотною, її мають зрозуміти і сприйняти більшість жителів країни. Жодна інформаційна кампанія держави не матиме ефекту, якщо їй не допоможуть ЗМІ. У випадку децентралізації підтримка ЗМІ, особливо регіональних, дуже помітна. І як результат, не дивлячись на складність і масштаби змін, зараз, коли реформа завершується, про неї знають майже усі, а розуміють і підтримують - не менше 70 % населення.

Про це сказав заступник міністра розвитку громад і територій В’ячеслав Негода під час Національного прес-клубу на тему: «Децентралізація: що далі?» для регіональних ЗМІ, організованого у рамках проекту «Розробка курсу на зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (ПУЛЬС), який реалізує Асоціація міст України за підтримки USAID.

За його словами, реформа місцевого самоврядування та територіальної організації влади, тобто децентралізація, ще не завершена і досі потребує уваги засобів масової інформації, особливо напередодні місцевих виборів, коли в регіонах починають вирувати емоції і популізм. Зараз дуже потрібно доносити до людей об’єктивну інформацію, а не гасла, чутки та «сенсації». 

Заступник міністра нагадав журналістам про план завершення головного етапу реформи у 2020 році. Для цього потрібно зробити небагато: затвердити адміністративно-територіальний устрій на рівні громад та районів, розподілити повноваження і ресурси між рівнями місцевого самоврядування, між центральною і місцевою владою, провести вибори на новій територіальній основі.

 

 

 

«Більшість цих кроків можна зробити в рамках чинної конституції. Але ряд питань залишаться невирішеними. Головні з них – адміністративно-територіальний устрій на рівні громад, розподіл функцій між районними і обласними радами та державними адміністраціями. І без вирішення цих питань ми постійно займатимемося ремонтами і гасінням пожеж, а не розвитком. А це може бути вигідно хіба що тим, кому потрібен безкінечний процес, а не результат», - сказав В’ячеслав Негода.

На думку заступника міністра, внести зміни ко Конституції можна вже до кінця цього року.

«Питання, яке усіх турбує – яким буде і чи взагалі потрібен нагляд держави за законністю рішень органів місцевого самоврядування. Ви, мабуть, знаєте, що у системі виконавчої людей працює більше, ніж у місцевому самоврядуванні. Це зміниться, якщо ми вибудуємо ефективну систему управління територіями. Але це не означає, що держава не цікавитиметься тим, що відбувається у громадах та регіонах. Держава має володіти інформацію про законність рішень і місцевого самоврядування, і органів виконавчої влади, щоб у разі необхідності, у випадку порушення законів, прав людей, вона могла швидко втрутитися. Цей механізм потрібен і він має бути чітко виписаний та зрозумілий»,  - сказав В’ячеслав Негода.

«І ще одне непросте питання - чи вдасться зберегти усі громади, що вже об’єдналися? Не впевнений. Є випадки, де громади об’єдналися у безперспективному форматі. Звичайно, ми не зробимо одразу так, щоб усі громади були однаково успішними. Але і допускати, щоб якась громада взагалі не мала шансів для розвитку, ми теж не можемо. Це несправедливо по відношенню до жителів таких громад, які повірили у реформу і чекають змін на краще», - зазначив перший заступник міністра.

Він нагадав, що децентралізація – це не реформа для уряду, парламенту чи президента. Вона навіть не для голів і депутатів громад. «Це реформа для нас усіх. Ми усі хочемо, щоб там, де ми живемо, були якісні послуги. І цього ніхто не зробить, крім самих громад, якщо вони матимуть необхідні повноваження і ресурси. Тому, якщо ми вдало завершимо процес створення нового, більш потужного базового рівня місцевого самоврядування, дуже швидко країна зміниться на краще», - резюмував В’ячеслав Негода.« повернутися до списку новин