Декоративними чи ефективними будуть райони, залежить від парламенту, - Юрій Ганущак
Декоративними чи ефективними будуть райони, залежить від парламенту, - Юрій Ганущак
Експерт з питань децентралізації, директор Інституту розвитку територій Юрій Ганущак у коментарі порталу «Децентралізація» розповів, чи призначила сьогодні Верховна Рада вибори в районах.
- Верховна Рада може оголошувати тільки чергові вибори. Чи призначила вона їх постановою 3809 в старих районах? І так, і ні. Нове формулювання пункту першого постанови звучить так: «…призначаються чергові вибори депутатів місцевих рад та сільських селищних, міських голів». Місцеві ради – це в тому числі і районні ради. Отже, наче, чергові вибори у старих районах можуть відбутися.
Але профільний комітет вніс ще одну правку до постанови, яка звучить так: «Чергові місцеві вибори не проводяться у разі проведення у цей день перших виборів депутатів місцевих рад та сільських селищних, міських голів». І тут місцеві ради, а значить і районні в тому числі. Тобто є шанс, що виборів до райрад старих районів у жовтні не буде. Але для цього парламент має прийняти Постанову №3650 про утворення та ліквідацію районів.
Що з цього всього треба розуміти нам з вами, як і іншим жителям України – нам немає різниці, у яких районах обирати ради – у старих, чи у нових, і чи обирати їх взагалі. Райони людям, за великим рахунком, не потрібні, бо усі послуги ми отримуватимемо в громаді. Сьогоднішнє голосування у парламенті за зміни до Бюджетного кодексу показало, що народні депутати готові позбавити райони фінансів. І це логічно, бо повноважень там не залишається.
Тому питання районів загалом і райрад зокрема має хвилювати в першу чергу державну владу. Чи готова вона фінансувати майже 500 старих райрад і РДА, які будуть більше декоративними, ніж ефективними, бо не матимуть повноважень? Чи готова пояснювати, навіщо районні органи влади на територіях, які зараз покриті однієї-двома громадами? Чи розуміє, як бути громадам, створеним з колишніх рад декількох районів? Чи все ж держава візьме на себе відповідальність і створить нові райони, у яких принаймні виконавча влада буде організована набагато ефективніше? Про це ми дізнаємося ще цього тижня, коли постанова 3650 знову потрапить до зали парламенту.